Богдан Білоніжко : «Кухня – моє захоплення на все життя»

Автор: Марта Лука

Саме тут у період між війнами збиралися професори Львівського національного університету та Львівської Політехніки, тут можна погортати копію легендарної математичної книги Стефана Банаха, в якій містяться записи математиків, що засідали тут свого часу з 1935 до 1941 року. Лише тут можна скуштувати соковитий стейк, що подається на розпеченому лава-камені. Це ресторан «Szkocka» одного з кращих готелів чарівного Львова «Atlas Delux». Шеф-кухар ресторану Богдан Білоніжко розповідає про свою першу кухню й роботу, яка з рутинної справи переросла в захоплення на все життя.

Богдане, де починалася Ваша кар’єра?

Найперша моя кухня – мамина… (сміється). Вдома я допомагав мамі і скажу відверто: мені дуже подобалось. Інтерес до кухні почався, коли мені було дванадцять років. Спершу я спостерігав, як готує мама, а інколи вона дозволяла самому щось робити, особливо на зимові свята. Мені подобалося пекти пампушки, ліпити вареники, але, зізнаюся чесно, дозволяла вона нечасто, бо весь будинок був у муці. А пізніше склалося так, що знадобилося заробляти гроші, тоді я пішов на кухню одного з нічних клубів Львова. Там працював на заготовках. А потім життя почало вносити свої корективи. Чесно кажучи, події розвивалися настільки динамічно, що все було схоже радше на серіал. Після роботи на кухні клубу я пішов служити в армію. Коли відслужив, зранку приїхав додому, а ввечері вже працював на кухні ресторану «Leopolis». У цей час почалось «Євро 2012» і роботи було надзвичайно багато: тисячі гостей, а це просто колосальні об’єми.

Розкажіть, чому обрали саме кухню. Виключно через те, що подобалося?

Спочатку це був обов’язок: робота, яка приносила гроші. Знаєте, є такий вислів: «Апетит приходить під час їжі»? Щось схоже стало й у мене з роботою на кухні: спершу це була робота, яка приносила заробіток, а потім, коли я «втягнувся», вона почала приносити ще й задоволення.

А що Ви робили після ресторану «Leopolis»?

Там я працював понад два роки і вирішив поїхати в Київ. У столиці трапилася така історія: я мав працювати в «Інтерконтиненталі», але у день, коли йшов влаштовуватися на кухню, мені запропонували роботу в ресторані «Szkocka». І я взяв білет та поїхав назад до Львова: спочатку був су-шефом, потім шефом і от уже працюю четвертий рік. Чесно кажучи, ніколи не жалів, що прийняв тоді таке кардинальне рішення.

«Szkocka» знаходиться при готелі. Зазвичай такі ресторани не надто популярні, проте це точно не про ваш заклад. Президент, віце-прем’єр та багато інших високопосадовців та знаменитостей заходять до вас попоїсти. Розкажіть, чим дивуєте львів’ян та відомих гостей.

«Szkocka» – ресторан класичної європейської кухні. Загалом, ресторан при готелі не є пріоритетним для місцевих жителів. Але ми хотіли вразити вибагливого львів’янина якісними стравами і власною фішкою і нам це вдалося. В меню додавали найбільш популярні страви з різних країн Європи. Наприклад, якщо Австрія, – то віденський шніцель, гусяче філе з кнедлями, буябес – це французька класика, тайський салат із імбирною заправкою – одна з найпопулярніших страв тайської кухні. Нам дуже пощастило, що ми перші в Східній Європі та Україні дали можливість гостям скуштувати смачні та соковиті стейки на розпеченому лава-камені – натуральна лава шліфується й розігрівається при температурі 350-400 градусів у спеціальній духовій шафі. Коли камінь розігріто, кладемо на нього шматок м’яса і гілочку розмарину. «Фішка» в тому, що гість приготує просмажу, яка йому подобається. Це дуже цікаво, це також своєрідна атракція, а також й впевненість, що м’ясо свіже. Скажу відверто, що є гості, які не хочуть виконувати роботу кухаря, але хто спробував раз, – завжди повертається.Приготування страв на розпеченому вулканічному камені забезпечує свіжий і здоровий спосіб готування. М’ясо обсмажується у власному натуральному соці без додавання олії й жиру.

Розкажіть про меню: хто складав та як обирали страви?

Ми класичний ресторан і пам’ятаємо про це, тому відповідно не можемо собі дозволити забагато. Маю на увазі те, що стосується подачі. У будь-якому разі нас точно знайдете щось для себе. Меню складав я, хотілося, щоб у нашому ресторані поєдналися різні кухні, щоб кожен гість зміг скуштувати щось цікаве й смачне.

Ви дивилися серіал «Кухня»? У вас бувають якісь схожі ситуації?

О так… Однозначно… (сміється). Звісно, що бувають різні ситуації, проте тут важливо, з ким працюєш. Скажу відверто, у нас чудова команда: стандартний штат, разом зі мною ще 4 кухарі. В години пік важко. Я працюю завжди на кухні, зранку до ночі. Не можу спокійно сидіти вдома, не знаючи, що там на кухні. І це зовсім не через те, що не довіряю, просто мені так спокійніше. Я себе почуваю, як то кажуть, у своїй тарілці.

Чи Ви строгий керівник?

Так.

Буває так, що дуже важко, багато замовлень. Яка тоді ситуація? Стресова? Як Ви згладжуєте гострі кути?

Дуже часто так складається, але стараємося робити так, що працювати було комфортно і легко.

На вашу думку, що є найважливішим у ресторані?

Часто запитують, що головне в ресторані: інтер’єр, кухня, ціни чи подача? На нашу думку, найголовніше – це дрібниці, які складають загальну гарну картину та залишають гарне враження. Найважливішим є обслуговування. Багато хто каже, що меню має оновлюватися постійно, необхідні сезонні зміни. Але ніхто не бере до уваги, що в найкращих ресторанах світу та Європи меню не змінюється кожні чотири місяці. Тобто забралась одна позиція, а друга додалась. І в ресторанах у Європі переважно в меню мають 20-25 позицій, не більше. Так само у нас малесеньке меню. Бо є такі, що читаєш, як Біблію, і не знаєш, що вибрати. В нашому ресторані практикуємо індивідуальне замовлення, тобто, якщо гість хоче щось забрати з страви чи, навпаки, додати, то ми стараємося не відмовляти, навіть коли є багато роботи. Коли смачна кухня, доступна ціна та якісний сервіс, це і є та гармонія, і це істина.

ПІДПИСКА НА НОВИНИ

Також в

ПРИ ПОВНОМУ ЧИ ЧАСТКОВОМУ ВИКОРИСТАННІ ТЕКСТІВ ТА ЗОБРАЖЕНЬ АБО ПРИ БУДЬ-ЯКОМУ ІНШОМУ ПОШИРЕННІ МАТЕРІАЛІВ "РІА-УКРАЇНА" ПОСИЛАННЯ НА ВИДАННЯ ЧИ ГІПЕРПОСИЛАННЯ НА САЙТ WWW.RIA-UKRAINE.COM Є ОБОВ'ЯЗКОВИМ. ЗА ЗМІСТ РОЗМІЩЕНОЇ РЕКЛАМИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕСУТЬ РЕКЛАМОДАВЦІ.

Created by Elef - digital agency