×

Ми тут:

підписатися

Від банкрута до мільйонера: 4 уроки від успішного українського бізнесмена

Розмовляла: Марта Лука

Бізнесмен Андрій Процько радить не зациклюватися на грошах. Якщо ви справді хочете стати успішним підприємцем, то для вас основним повинен бути такий пріоритет – ваш продукт та клієнти. Андрій стверджує, що створення великих підприємств є більш важливим, аніж накопичення багатства.

Перш ніж усвідомити цю істину, Андрію випав важкий шлях. У підлітковому віці іммігрував в Португалію, а у 18-річному – долучився до стартапу, прибуток якого становив 1250€ за 7 днів, проте одного дня все втратив. Тому життя довелося розпочати заново: у 21 рік повернувся в Україну.

Андрій двічі був змушений підніматися з колін, поки він не став одним із засновників компанії, яка знаходиться у Львівській області. Зараз він контролює більше 400 працівників.

Андрій стверджує, що протягом свого життя він як підприємець засвоїв чотири основних уроки, якими ділиться з читачами журналу.

 

 

  1. Не варто недооцінювати людей, спираючись на їхню зовнішність та мову.

На початку своєї кар’єри Андрій відчував брак поваги в бізнесі через акцент. «Мене сприймали як молодого і дурного наївного хлопця» – пояснив підприємець.

Для того, щоб зупинити неприємні коментарі в свою сторону та добитися прихильності від постачальників і ділових партнерів із Польщі, Німеччини, Чехії, Італії, Великобританії, він багато працював. І це тривало до моменту, поки його почали поважати. Тому бізнесмен стверджує, що не можна недооцінювати людину через її зовнішність, манеру поведінки, акцент чи одяг.

Сьогодні, коли Андрій розглядає кандидатуру для прийняття на роботу, він оцінює характер, життєву позицію, рівень кваліфікації та те, наскільки компанію влаштовує культурний потенціал.

  1. Не бійтеся зазнавати невдач.

Однією з перших у біографії Андрія стала дистриб’юторна компанія в Польщі (йому тоді було 22), проте її довелося продати. Тоді він приєднався до стартапу, жив на 3$ у день і збирав гроші для власного бізнесу, підпрацьовуючи в місцях громадського харчування.

Важка робота принесла свої плоди, і, коли Андрій побачив, що бізнес став успішним, в 2015 році продав його. Але через вкладення грошей у ризиковані підприємства, які мали справу з операціями з нерухомості, майже весь статок втратив. Через п’ять років після перебування в Україні Андрій повернувся до того, з чого колись починалися його думки про бізнес. Невдача не змусила відступити. Однак цього разу, щоб знову досягнути успіху, працювати довелося ще важче.

Маючи приблизно 6000$, він запустив компанію з імпорту морепродуктів і експорту сухофруктів, побудувавши другий за величиною в цій галузі бізнес в Україні.

  1. Підходьте до всього з точки зору клієнта.

Саме він найкращий вчитель для підприємця. Бізнес, який випускає якісний продукт, може вирішити проблеми, стане неоціненним і завдяки рекомендаціям приведе нових замовників.

Вам як власнику бізнесу розумно буде мислити так, як і ваш клієнт: з якими проблемами він стикається? І як ви можете полегшити його життя?

Андрій рекомендує підтримувати зворотний зв’язок, а не припускати, що ваше рішення може бути правильним. Вперше, коли він відвідав Німеччину, то дізнався про цінність довіри до потреб клієнтів. Одного разу йому потрібне було нове взуття. Андрій прийшов у магазин і побачив дві пари за ціною однієї. І хоча пропозиція не зацікавила, концепція маркетингу застрягла в голові як щось, що завжди привертає увагу покупців у Німеччині. Цей досвід сформував його підхід для постійного розвитку в бізнесі.

  1. Фокусуйтеся на побудові бізнесу та забудьте про гроші і стратегію виходу.

Процес успіху та невдач навчив Андрія не зациклюватися на коштах.

«Коли я втратив гроші, то дізнався: для досягнення успіху потрібно зосередитися на наданні цінності клієнту, а не на тому, скільки грошей він може мені принести. Тепер я живу за цим принципом, і він добре служить як мені, так і моїм компаніям», – відзначає підприємець.

Також Андрій вважає: брати капітал ззовні для побудови бізнесу може бути короткочасним рішенням. Адже це примушує підприємців зосереджувати увагу на стратегії виходу, а не на розвитку бізнесу.

«В той час, як деякі компанії потребують венчурного капіталу, я надаю перевагу не мати справ з інвесторами, – говорить він. – Вважаю, що власники бізнесу і підприємці повинні сконцентруватися на створенні власного бізнесу, а не на стратегії виходу».

Якщо ви тільки зосереджені на стратегії виходу, то можете забути, що маєте будувати свій бізнес. Якщо ж ви зосередитеся на створенні вашого бізнесу, результат може виявитись набагато кращим, ніж ви могли б собі уявити.

Особиста історія Андрія Процька доводить: краще сконцентруватися на продукті та клієнтах, аніж на грошах, тому що створення компанії — це щось набагато більше, аніж накопичення багатства.

 

Free WordPress Themes, Free Android Games